Talvi 08 - Look & Wonder

Talven kukkatrendi on sekoitus fantasiaa ja todellisuutta. Yksittäiset kukat asetellaan selkeälinjaisiin lasi- tai posliiniastioihin ja kimput ovat kuin suoraan sadusta. Asetelmien ja kimppujen koristelussa voidaan käyttää pitsiä ja tylliä.

Harmonista värimaailmaa hallitsee valkoinen ja muut vaaleat, luonnolliset sävyt. Pinkki, purppura ja vihreä ovat talven tehostevärejä. Cymbidium näyttelee talvisadun pääroolia!
Trendikukat: cymbidium-orkidea, neilikka, flamingokukka, harsokukka, ikiviuhko, eustoma
Trendikasvit: cympidium-orkidea, joulutähti, joulukaktus, flamingonkukka, muorinkukka, kannukasvi, ludisia-orkidea

Syysistutus
Oletko tehnyt erityisen hienon asetelman? Oliko viime kesäinen perennapenkkisi naapuruston nähtävyys? Klikkaa ’Jätä oma vinkkisi’ ja lähetä meille oma kukka- tai puutarhavinkkisi. Klikkaa kuvaa suurentaaksesi.







